5 energetyzujących popołudniowych nawyków

Popołudniowy kryzys – w niektóre dni po prostu uderza mocniej niż w inne. Chęć zwiększenia popołudniowej energii zazwyczaj przekłada się na coś bardziej konkretnego: chęć poprawy zarówno skupienia, jak i czujności, aby wpłynąć na naszą produktywność i wydajność w wykonywanym zadaniu. Pięć poniższych nawyków można wykorzystać, aby to osiągnąć. Każda z nich wykorzystuje inne działanie w celu złagodzenia popołudniowych ciszy: stabilizacja poziomu cukru we krwi, inteligentny harmonogram sekwencji pracy oparty na biologii okołodobowej, pobudzenie autonomiczne poprzez oddychanie, głęboki odpoczynek bez snu i zwiększony przepływ krwi.

Czytaj dalej, aby zwiększyć swoją energię popołudniu.

  1. Lunch bez węglowodanów (zarezerwuj je na później).

Ilość jedzenia, czas jedzenia i rodzaj jedzenia spożywanego podczas lunchu to zmienne, które można dostosować, aby złagodzić popołudniowy spadek.

Większość z nas niekoniecznie zwraca uwagę na to, jak nasze posiłki wpływają na poziom cukru we krwi – i jak to wpływa lub zaostrza senność poposiłkową i letarg. Sama ta niewielka zmiana może wystarczyć, aby coś zmienić. Jeśli nie, poeksperymentuj z innymi zmiennymi – czas posiłku i objętość/ilość spożytego pokarmu.

Sposób, w jaki każdy organizm przetwarza i reaguje na posiłki jest wyjątkowy, więc kluczem jest tutaj pobawić się kilkoma korektami i stać się obserwatorem własnego systemu, aby określić co działa najlepiej.

Dodatkowa wskazówka: Jaki jest najbardziej podstawowy nawyk, który zazwyczaj jest traktowany jako ostatni? Nawodnienie. Wiele z nas jest tak pochłonięta codzienną pracą/życiem, że łatwo jest przejść całe popołudnie bez łyka płynu. Ale nawet niewielkie odwodnienie może wpłynąć na wydajność poznawczą popołudniu, a dla niektórych może zwiększyć ich podatność na bóle głowy. Zakotwicz spożycie wody w istniejących nawykach, dzięki czemu naturalnie stanie się częścią Twojej rutyny. Nie chodzi o liczenie szklanek – po prostu użyj koloru moczu, aby określić, czego potrzebuje Twoje ciało (powinien być jasnożółty, jak lemoniada).

        2. Dostosuj swoją kolejność pracy do swojej biologii

Jest to nawyk zarówno niedoceniany, jak i rzadko omawiany. Chodzi o pracę z naturalnym przypływem i odpływem energii, a nie opieranie się jej.

Zadania i obciążenie pracą można dostosować do ustalonej biologii organizmu i wrodzonych odchyleń rytmu dobowego w ciągu dnia. To normalne, że nasza czujność spada w środku popołudnia, zwykle około 12-15. Biorąc pod uwagę tę przewidywalność, rezerwuj zadania podczas ‚spadku’, które wymagają mniejszego obciążenia poznawczego lub są mniej wymagające poznawczo. Kluczem jest planowanie przepływu pracy w inteligentny sposób, który jest zakotwiczony w Twojej biologii. To z kolei oznacza, że zoptymalizujesz również czas, w którym funkcjonujesz w szczytowym momencie – dzięki czemu możesz w pełni wykorzystać godziny robocze.

3. Skup się na kontroli oddechu

Można wykorzystać różne tryby oddychania, aby zwiększyć pobudzenie autonomiczne, w szczególności czujność, do wykonywanego zadania. Jedną z takich metod, choć z pewnością nie jedyną spopularyzował Wim Hof – jego technika oddychania obejmuje cykliczną hiperwentylację, a następnie zatrzymanie oddechu. Zwykle łączy się to z zanurzeniem w ekstremalnym środowisku (np. mrozy), choć z pewnością nie musi. Aby w pełni wykorzystać tę technikę oddechową, rozważ wykorzystanie filmu z przewodnikiem, aby odtworzyć zalecany czas i sekwencję.

     4. Głęboki odpoczynek bez snu (z ang. Non-Sleep Deep Rest – NSDR)

Jeśli Twoja energia jest tak niska, że dosłownie nie możesz funkcjonować, w tym momencie nie warto wypijać podwójnego espresso popołudniu, aby uzyskać moc. To tylko próba zastąpienia tego, czego naprawdę potrzebuje Twoje ciało. Lepiej zrobić sobie 20-minutową przerwę , aby położyć się i wykorzystać NSDR/Yoga Nidra, co może pomóc Ci zdobyć drugi oddech i zwiększyć koncentrację na resztę dnia. (Jeśli faktycznie zaśniesz w ciągu tych 20 minut, więcej energii dla Ciebie). Co więcej, niektóre badania wykazały, że zarówno NSDR, jak i popołudniowe drzemki, trwające nawet 20 minut, mogą zwiększyć neuroplastyczność – wykazano, że Ci, którzy angażują się w którykolwiek z tych schematów, osiągają lepsze wyniki w testach pamięci później tego dnia. (Coś, co mogę osobiście poświadczyć podczas studiów podyplomowych).

     5. Zmień środowisko i zwiększ przepływ krewi 

Zmiana otoczenia to prosty i skuteczny sposób na ożywienie na pozostałą połowę popołudnia, kiedy zapasy energii są na wyczerpaniu. Nie oznacza to przerwy i przejścia od biurka do stołówki. Oznacza to wyjście na zewnątrz, aby się poruszać. Jeśli czas jest ograniczony, wystarczy krótki, trwający od 10 do 15 minut energiczny spacer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.