Jak stres wpływa na Twoje zdrowie

Nie zamierzam siedzieć tutaj przez (ponad) dwa lata w globalnej pandemii i mówić, żeby po prostu przestać się stresować. Stres przychodzi wraz z bycia żywą, oddychającą istotą, a niezwykle niepewne czasy wywołały poważny niepokój. Ale stres nie tylko żyje w nas niewidocznie – pojawia się na naszej skórze, włosach i całym ciele, więc znalezienie sposobów radzenia sobie z nim jest niezbędne, aby wyglądać, czuć i funkcjonować jak najlepiej.

Oto kilka oznak, że stres ma poważny wpływ na Twoje zdrowie:

Wypadanie włosów

Długie okresy stresu mogą spowolnić wzrost włosów, a nawet możemy zauważyć nadmierne wypadanie i więcej prześwitów na naszej głowie. Przy mniejszym poroście włosów zobaczymy ich ogólną wiotką, cienką lub łamliwą teksturę, suchą i łuszczącą się skórę głowy, a nawet nadmiar oleju.

Łamliwe paznokcie

Paznokcie, które mają skłonność do łamania i powolnego wzrostu są również efektem ubocznym długotrwałego stresu. Paznokcie, grzbiety i zniknięcie półksiężyców to oznaki braku równowagi hormonów, zwykle związanych ze stresem.

Brak apetytu

Wysoki lęk może wprowadzić nasze ciało w stan przetrwania, powodując zaprzestanie wytwarzania greliny, hormonu głodu. Może to wpływać na nasz apetyt i powodować utratę wagi w niezrównoważony i niezdrowy sposób.

Przybranie na wadze

Z drugiej strony, obsesyjno-kompulsywne jedzenie może być wywołane wzrostem poziomu kortyzolu, co powoduje, że pragniemy słodkich, słonych i tłustych pokarmów, aby napędzać organizm do walki z tym, co powoduje stres.

Słaby sen

Wysoki poziom kortyzolu sprawia, że czujemy się czujni, a rano powinien być u szczytu, aby nas obudzić. Melatonina powinna być wysoka wieczorem, aby nas uśpić, ale gdy kortyzol utrzymuje się na wysokim poziomie przez cały dzień, wpływa na ten rytm dobowy, utrudniając zasypianie i utrzymanie snu.

Wypryski i podrażnienia skóry

Kortyzol zwiększa produkcję oleju i spowalnia naturalne procesy detoksykacji naszego organizmu, powodując stagnację i nagromadzenie, które mogą objawiać się wypryskami i zaostrzeniami, takimi jak egzema i inne.

Stres jest reakcją hormonalną organizmu, a hormony sygnalizują każdą funkcję, od trawienia po detoks. Na nasz sen, zdrowie skóry, dobre samopoczucie psychiczne itd., nasze hormony wpływają na wiele innych czynników, więc kiedy kaskada hormonów stresu, takich jak kortyzol i adrenalina, zaburza naszą równowagę, wiele się dzieje. Musimy znaleźć spokojniejsze sposoby reagowania na stres, korzystając z prostych sposobów redukcji stresu, takich jak oddech czy z ziół, takich jak adaptogeny.

Oddychanie pudełkiem

Aby skutecznie redukować stres poprzez spowolnienie akcji serca i wpływ na produkcję hormonów stresu, nie potrzebujemy niczego, tylko naszego ciała do tego łatwego ćwiczenia oddechowego. Po prostu wykonaj wdech licząc do czterech, wstrzymaj wdech licząc do czterech, wykonaj wydech licząc do czterech i wstrzymaj wydech licząc do czterech. Powtarzaj tyle razy, ile chcesz lub potrzebujesz przed, w trakcie lub po uczuciu intensywnego stresu.

Adaptogeny 

Adaptogeny to zioła, które są klasyfikowane ze względu na ich zdolność do pomagania nam w przystosowaniu się do stresu. Oto kilka niesamowitych ziół adaptogennych, które można przyjmować w postaci kapsułek lub proszku zmieszanych z koktajlami, które pomagają naszemu organizmowi regulować, naprawiać i przywracać równowagę pośród chaosu:

  • Ashwagandha
  • Reishi
  • Shatavari
  • Astragalus
  • Korzeń lukrecji
  • Rhodiola
  • Tulsi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.