Wychodzenie na złośliwą vs. ustalanie wyraźnych granic

Ile razy powiedziałaś ‚tak’ na zrobienie czegoś, czego nie chciałaś zrobić, ponieważ bałaś się powiedzieć ‚nie’? Ile razy zgodziłaś się na bycie traktowaną z mniejszym szacunkiem, niż zasłużyłaś, ponieważ bałaś się konfrontacji? Ile razy stawiałaś czyjeś potrzeby na pierwszym miejscu, ponieważ nie chciałaś ich denerwować, po prostu szczerze mówiąc o tym, czego naprawdę chciałaś?

Ważną częścią miłości do siebie i samorozwoju jest umiejętność wyznaczania granic ludziom wokół nas. Jest nieodłączną częścią ochrony samej siebie, abyśmy mogły mieć pewność, że nasza energia i czas są inwestowane we właściwe miejsca. Ustalenie zdrowych granic jest również kluczowe dla manifestacji, ponieważ bezpośrednio wpływa na Twoją samoocenę (siłę napędową manifestacji).

Ustalenie jasnych granic może wyglądać tak:

  • Pozwolenie odejść ludziom w Twoim życiu, którzy wysysają Twoją energię lub którzy zawsze sprawiają, że czujesz się nieszanowana
  • Odmawianie kolacji lub imprezie, na które po prostu nie chcesz iść
  • Uświadamianie szefowi, że nie będziesz już mogła brać nadgodzin
  • Informowanie partnera, jakie zachowanie będziesz akceptować,  a czego nie zaakceptujesz w związku
  • Podejmowanie decyzji, aby nie zawsze rzucać wszystko, co robisz i dawać radę swojej przyjaciółce w momencie, gdy zadzwoni do Ciebie z dylematem

Dla większości ludzi pomysł wyznaczenia takich granic może wywołać strach przed wyjściem jako złośliwy lub niegrzeczny, a ten strach utrwala cykl, w którym tak wielu ludzi ignoruje własne granice i nigdy nie stawia siebie na pierwszy miejscu.

Ale jestem tutaj, aby powiedzieć Ci, że mówienie ‚nie’ nie jest złośliwe i nie, to naprawdę nie robi z Ciebie suki. Bycie podłym wymaga intencji, która ma na celu zranienie, upokorzenie lub umyślne obrażenie innej osoby. A intencja jest wszystkim. Kiedy ustalisz jasne granice, Twoim zamiarem nie jest robienie tych rzeczy, tylko umożliwienie Ci stania się najlepszą wersją siebie. Tak długo, jak znasz swój zamiar, możesz być pewna, że postępujesz właściwie.

Kiedy ustalasz granice, pamiętaj, że sposób w jaki to zrobisz jest wszystkim. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem jest bycie na tyle łagodnym, aby druga osoba nie stała się defensywna, ale na tyle stanowczym, że czujesz, że Twoja wiadomość jest słyszana. Ale ostatecznie sposób, w jaki ktokolwiek reaguje na ustaloną przez Ciebie granicę, mówi o nim więcej niż o Tobie. W większości przypadków ludzie je zrozumieją i uszanują, a przejście będzie płynne, ale jeśli ktoś spróbuje Ci to utrudnić, wiedz, że jest to po prostu odbicie ich własnego wewnętrznego świata, a nie odbicie Ciebie.

Masz jedno życie, swoje życie i jesteś to sobie winna, aby uczynić je najlepszym, jakie może być. Zobowiąż się do przestrzegania zdrowych granic, jasno wyrażaj swoje intencje i okazuj sobie szacunek, na jaki zasługujesz. To nie jest złośliwe, to po prostu miłość do siebie w działaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.